Charakterystyka cięcia laserem
Wycinanie laserowe to nowoczesna, szybka i precyzyjna metoda obróbki i produkcji detali z różnych gatunków stali i aluminium. Firma EKAD Sp. z o.o. oferuje możliwości wykorzystania tej technologii na najwyższej jakości urządzeniach firmy Mazak. Duża łatwość dostosowania się, towarzysząca cięciu laserem, oferuje szczególne korzyści dla projektów zawierających delikatne i skomplikowane kształty detali oraz zróżnicowane rozmiary partii. Krawędzie są gładkie, pozbawione zadziorów, co wyklucza konieczność przeprowadzenia powtórnej obróbki wykańczającej. Ponadto niewielka wartość doprowadzanego ciepła zapewnia minimalne odkształcenia. Metale takie jak stal konstrukcyjna, stal kwasoodporna, aluminium i stopy są głównymi materiałami przeznaczonymi do cięcia laserowego.
W celu wycięcia elementu wiązka lasera najpierw wtapia się w materiał w określonym punkcie. Proces ten nazywa się przetapianiem lub przebijaniem. Materiał topi się i jest wydmuchiwany ze szczeliny za pomocą gazu zastosowanego do cięcia. Gaz wydmuchiwany jest z dyszy współliniowo, z wiązką lasera. Wymagana szczelina tworzona jest przez przesuwanie obrabianego przedmiotu lub głowicy tnącej.
Przygotowanie pliku do cięcia
Dla prostych detali wyceny wykonujemy w ciagu tego samego dnia. W przypadku bardziej skomplikowanych elementów wymagamy dokumentacji dostarczonej w formacie *.dxf lub *.dwg. Przerysowywanie skomplikowanych detali z dokumentów papierowych do pliku elektronicznego może się wiązać z dodatkowymi kosztem oraz wydłużeniem czasu wyceny i realizacji zlecenia.
Pliki w formacie DXF i DWG są plikami generowanymi przez wiele programów typu CAD. Pliki takie można wygenerować z poziomu pakietów AutoCAD, Corel itp.
Zlecenia wykonujemy zarówno w materiale powierzonym jak i własnym.